LANDŠTEJN

Zřícenina hradu Landštejna je nejrozsáhlejší a nejlépe dochovanou zříceninou románského hradu v českých zemích. Hrad byl vybudován na žulovém vrchu asi 10 km východně od Nové Bystřice poblíž místa, kde se setkávají hranice Čech, Moravy a Rakouska, aby chránil hranice a obchodní stezku.

zřícenina hradu Landštejn
Historie hradu sahá do 13. století. V jeho historii se na něm vystřídala celá řada majitelů. Menšími přestavbami procházel sice již od konce 14. století, ale větších změn se dočkal až ve století šestnáctém, kdy byl rozšířen a nově opevněn. Díky dvojitým hradbám se tak Landštejn stal jedním z největších hradů u nás. Byl obýván do 18. století, avšak v roce 1771 byl zapálen bleskem a zcela vyhořel. Od té doby pustl až do zahájení rozsáhlé rekonstrukce v sedmdesátých letech 20. století, po níž byl hrad opět zpřístupněn veřejnosti.

hradní palác pozůstatky hradních zdí při pohledu z ochozu věže

Jádrem hradu je románská stavba z počátku 13. století, tvořená dvěma hradními věžemi a obytným palácem mezi nimi. Vyšší hlavní věž s malými okny a s vchodem vysoko nad úrovní terénu měla obrannou úlohu.V druhé věži se dodnes dochovala románská hradní kaple.

hradní palác hradní palác pozůstatky hradních zdí hradní příkop

Landštejn je považován za dějiště Schillerova dramatu Loupežníci.

Zřícenina je přístupná od silnice z Nové Bystřice do Slavonic z parkoviště přímo pod hradem.

Nedaleko hradu byla vybudována v roce 1972 na potoce Pstruhovci stejnojmenná vodní nádrž se sypanou, 38 m dlouhou a 25 m vysokou hrází.


(c) Martin Bílek 1999. All rights reserved.